O‘zbekistonning San-Marinoga tayinlangan birinchi elchisi Abat Fayzullayev (qarorgohi Rimda joylashgan) mazkur davlat rahbarlari – Kapitan-regentlar Francheska Chiverkya va Dalibor Rikkardiga ishonch yorliqlarini topshirdi. Bu haqda “Dunyo” axborot agentligi xabar berdi.
Qayd etilishicha, tantanali marosimda San-Marino Tashqi ishlar vaziri Luka Bekkari so‘zga chiqib akkreditatsiyadan o‘tgan elchilarni olqishlagan. Vazir Luka Bekkari O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan mamlakatda olib borilayotgan keng ko‘lamli iqtisodiy va demokratik islohotlarni, O‘zbekiston va San-Marino o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirishga qaratilgan sa’y-harakatlarni, jumladan ushbu mamlakatga birinchi elchining tayinlanishini yuqori baholagan.
“O‘zbekistonning iqlim va atrof-muhit bilan bog‘liq muammolarga qarshi kurashishda hamda barqaror rivojlanish yo‘lida olib borayotgan oqilona siyosati yuksak baholandi.
Shuningdek, o‘zaro savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, ikki tomonlama shartnoma-huquqiy bazani mustahkamlash, ko‘p tomonlama hamkorlik yo‘nalishida, xususan, BMT va YeXHT doirasida nomzodlar va tashabbuslarni o‘zaro qo‘llab-quvvatlash kabi mavjud manfaatli sheriklikni davom ettirishga ishonch bildirildi”, deyiladi xabarda.